TIP Merkezimize Fizik Tedavi Uzmanı Alınacaktır.

TIP Merkezimize Fizik Tedavi Uzmanı Alınacaktır.

Online Müracaat İçin Başvuru Formunu Doldurunuz. dahası »

Kurumumuzda Çocuk Sporcu Sağlık Raporu Verilmektedir.

Kurumumuzda Çocuk Sporcu Sağlık Raporu Verilmektedir.

dahası »

Kurumumuzda Ehliyet (Sürücü) Sağlık Raporu Verilmektedir.

Kurumumuzda Ehliyet (Sürücü) Sağlık Raporu Verilmektedir.

Ehliyet (Sürücü) Sağlık Raporu , Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu dahası »

Kurumumuzda Gemi Adamı Sağlık Raporu Verilmektedir.

Kurumumuzda Gemi Adamı Sağlık Raporu Verilmektedir.

dahası »

Kurumumuzda 65 Yaş Üstü Noterde İşlem Yapabilir Raporu Verilmektedir.

Kurumumuzda 65 Yaş Üstü Noterde İşlem Yapabilir Raporu Verilmektedir.

dahası »

Kurumumuzda Ozon Tedavisi Yapılmaktadır.

Kurumumuzda Ozon Tedavisi Yapılmaktadır.

dahası »

Kurumumuzda Skolyoz (Schroth) üç boyutlu egzersiz tedavisi verilmektedir.

Kurumumuzda Skolyoz (Schroth) üç boyutlu egzersiz tedavisi verilmektedir.

dahası »

Konuşma Dil Terapisi Uzman Fizyoterapist eşliğinde Kurumumuzda verilmektedir.

Konuşma Dil Terapisi Uzman Fizyoterapist eşliğinde Kurumumuzda verilmektedir.

dahası »

 

Beslenme Ve Diyet Polikliniği

 

Obezite’de Beslenme:

Obezite, yaygınlığı gittikçe artan ve vücuttaki yağ oranı artışıyla orantılı olarak Beden Kütle İndeksi hesabı ile belirlenen bir hastalıktır. Obezitenin en önemli sebebi alınan enerji ile harcanan enerjinin dengesizliğidir. Bunun yanında da eşlik eden Genetik Etki, Beslenme Düzeni-İçeriği, Egzersiz Yapma Durumu, Bazal Metabolik Hız ve Termogenez obezitenin oluşumunu hızlandırır.

Dünya Sağlık Örgütü, Obeziteyi, ‘Sağlık için risk oluşturan anormal veya aşırı yağ depolanmasıdır.’ şeklinde tanımlamaktadır. Kilonuzun boyun karesine bölümü (kg/m2) ile bulunan sayı olan Beden Kütle İndeksi 26 kg/m2’nin üzerinde çıktığında ve bel çevreniz belirli bir sayıya ulaştığında (erkekler için 94cm, kadınlar için 80cm) artık beslenmenize ve hayat tarzınıza değişiklik getirmeniz gerekir. 30 kg/m2’nin üzerine çıktıysa mutlaka bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde Tip 2 Diyabet, Kalp-Damar Hastalıkları gibi kronik hastalıklar ardından gelecektir. Obezite, önlenebilen kronik bir hastalıktır. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde Obezite Danışmanlığı tamamen kişisel olup bireysel beslenme programları ve kontroller uygulanmaktadır

Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama:

‘Psikoterapi ile Zayıflama’ başlığında da anlatılan bu program sayesinde danışanların var olan beslenme programlarını uygulamalarını kolaylaştırmak ve obeziteye yol açan yaşam tarzlarını ve alışkanlıklarını değiştirerek tekrar kilo almalarını engellemek amaçlanmaktadır. Sağlıklı ve kalıcı zayıflama amacıyla hastanemize başvuran ve BKİ 25’in üzerinde olan kişiler öncelikle bir ön değerlendirmeye alınacaktır. Bu ön değerlendirmede bugüne kadar olan diyet ve egzersiz programları, kilo vermeye yönelik alınan tedaviler, beslenme alışkanlıkları, yeme düzeni ve kilo verme motivasyonu yüz yüze görüşme ve anket doldurma yöntemiyle değerlendirilecek, gerekli kan testleri (hemogram, kan yağları, kan şekeri vb)  yapılacaktır. Program için uygun bulunan kişiler, bireysel terapiye alınacaktır. Bu terapi, psikiyatri uzmanı eşliğinde, haftalık 60 dakikalık seanslarda uygulanacak ve program 7 hafta sürecektir. Terapiler sürerken de Beslenme ve Diyet Polikliniği’nde beslenme programları hazırlanacak ve her terapi öncesinde takip görüşmeleri devam edecektir. Program bittikten sonra 1.5, 3 ve 6. aylarda takip görüşmeleri yapılacaktır.

Yeme Bozuklukları’nda Beslenme:

Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu ve tanımlanmamış diğer yeme bozukluklarında kişiye özel beslenme tedavisi uygulanmaktadır. Bazı yeme bozukluklarında Psikoterapi ile Zayıflama programı da uygulanabilmektedir. Özellikle Yeme Bozuklukları’nda Beslenme ve Diyet Uzmanımız, Psikiyatrist ve Psikolog ile beraber multidisipliner çalışmalar yapılmaktadır. Danışanın tedavisi bittikten sonra sürekli kontrollere devam edilerek destek verilmektedir.

Kilo Alma:

Beden Kütle İndeksi’nin 20 kg/m2’nin altında olması normal kabul edilebilir kilo, 18,5 kg/m2’nin altında olması ise zayıflık olarak tanımlamaktadır. Kilo vermek kilo almaktan çok daha kolay bir düzendir. Kilo vermek isteyen bireyler ayda 4-5kg verebilirken, kilo almak isteyen bireyler ayda 1-2kg alabilmektedir. Bu kilo ile ilgili uygulanan program yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde hazırlanırsa danışanın kilo alımı kalıcı olacaktır. Kilo alma programı da kişiye özel ve uzun süreli ilgi isteyen bir programdır. Gerektiğinde Beslenme ve Diyet Uzmanımız Gizem Köse ile beraber Psikiyatrist, Psikolog eşliğinde multidisipliner uygulama yapılmaktadır..

Özel Hastalıklarda Beslenme:

Diyabet, Kalp-Damar, Kronik Böbrek Yetmezliği, Safra Kesesi Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması gibi bütün akut ya da kronik hastalıkların kendine özel beslenme düzenleri vardır. Bu beslenme düzenleri doktor yönlendirmesi ile Beslenme ve Diyet Uzmanımız Gizem Köse tarafından danışanın psikiyatrik durumu, açlık-tokluk hissi ve iştahına göre bireysel olarak düzenlenmektedir. Gerek yatan gerek ise ayaktan başvuran bütün danışanlara olası komplikasyonları önleyecek program hazırlanmaktadır.